Press "Enter" to skip to content

“Taupības komisārs” – Ogres Tautas teātra viesizrāde Jumpravā

Svētdien, 10. februārī plkst.16:00 Jumpravas kultūras namā viesosies Ogres Tautas teātris ar izrādi “Taupības komisārs”

Biļetes cena 1 LsTaupibas komisars dec

Francis Arnolds un Ernests Bahs
TAUPĪBAS KOMISĀRS
Izrāde 3 cēlienos
Komponists Valdis Zilveris
Režisors Jānis Kaijaks
Lomās:
Ģenerāldirektors Brukmans – Andris Peismalietis
Eduards Hāzelhūns, grāmatvedis – Kalvis Kravalis
Emīlija Kolbe, Eduarda sieva – Evija Kļaviņa
Marlīze, Emīlijas meita – Margarita Sabļina
Georgs Šillings, firmas ”Šillinga mantinieki” šefs – Guntis Kolbergs
Konsuls Vīlands – Valdis Kļaviņš
Hilda, Vīlanda meita – Anita Saukane
Pusija Angora”Palass teātra” zvaigzne – Astra Kolberga
Tedijs Brants, dzejnieks, libretists – Edijs Čibels

Vai esam kļuvuši gudrāki?

Šķiet, tāds varētu būt jaunajā Ogres Tautas teātra izrādē “Taupības komisārs” iešifrētais pamatjautājums. Jo, atmetot lugu raksturojošos “lielumus” (autoru nacionalitāti, darbības vietu, laiku, kad tā uzrakstīta), tā vien šķiet, ka varoņi tepat – mūsu un kaimiņpagalmā (kā Blaumanim) dzīvojuši. Taču, ja gribam būt precīzi, ceļš gluži uz kaimiņiem neved, bet uz pagājušā gadsimta 20.-30. gadiem gan. Uz laiku, kad pasauli pārņēma Lielā depresija. Vieni cieta lielus zaudējumus, izmisa, sastinga, citi slēpa galvu smiltīs kā strausi un gaidīja, ka kāds visu nokārtos, vēl citi sparīgi ķepurojās un izķepurojās… Bet tikām divi vācu rakstnieki – F. Arnolds un E. Bahs – vēstīja par savu laiku. Galvenokārt rakstot komēdijas, kuras gan tolaik, spītējot depresijas drūmumam, bija ļoti iecienītas, gan turpina būt uz mūsdienu skatuvēm. Piemēram, abu radīto situāciju komēdiju “Spāniešu muša” iestudējis ne viens vien Latvijas amatierteātris.

Savukārt deviņdesmito gadu beigās “Atpūtu “Paradīzē”” (reizē arī iespēju sirsnīgi izsmieties) saviem skatītājiem sagādāja Latvijas Nacionālais teātris un režisors Alfreds Jaunušāns (kopā ar abiem autoriem).

No turienes – Nacionālā teātra bibliotēkas – nāk arī “Taupības komisāra” eksemplārs. Bet tam līdzi – atmiņas par komēdijas 1931. gada iestudējumu šajā teātrī, kurā lomas spēlēja visi izcilie tālaika aktieri: Anta Klints, Lilija Ērika, Jūlija Skaidrīte, Voldemārs Švarcs, Teodors Podnieks, Jānis Ģērmanis…

Ogres TT režisors Jānis Kaijaks stāsta, ka viņu šī komēdija ieinteresējusi jau tad, kad mums pašiem vēl nekādas dižķibeles nav bijis. Taču tās ierašanās “Taupības komisāra” iederību aktualizējusi un apstiprinājusi. “Jo kas tad ir šis komisārs,” precizē Jānis, “cilvēks, kurš risina jautājumu, kā ietaupīt līdzekļus. Proti – kādā krietni paputējušā firmā tiek norīkots grāmatvedis, kuram jāapcērp finanses un viss jāsaved kārtībā. Vārdu sakot – jāglābj, kas vēl glābjams… Vai ko līdzīgu neesam piedzīvojuši un neturpinām piedzīvot paši? Kā zināms, vēsture atkārtojas, lai pārbaudītu, vai esam kļuvuši kaut drusciņ gudrāki.”

Taču nesatraucieties – tā ir komēdija, jo nav taču grūti iedomāties, cik smieklīga (vismaz citu acīs) īstenībā ir šāda centība (pārcentība) visu kārtot un sakārtot. Turklāt noteicošās nebūs naudas lietas, uz skatuves valdīs arī mīlestība, vīsies pa kādam intrigu un pārpratumu mezglam. Režisors arī atzīst, ka komēdiju iestudēt nav viegli, un visi strādājot slapjām pierēm. Taču ļoti cer, ka zālē skanēs smiekli, un skatītājiem jaunā izrāde iepatiksies.

 

Iesaki citiem: