Press "Enter" to skip to content

Vasaras gaidītākais notikums – dziesmu svētki.

Dziesmu un deju svētki ir mirklis, ko gaida ikkatrs dejotājs, dziedātājs, mūzikas instrumentu spēlētājs un vienkārši dziesmas un dejas cienītājs. Šiem svētkiem ir arī kārtīgi jāsagatavojas. Visiem kolektīviem ir jāiemācās dziesmu svētku repertuārs un jāiziet atlases skates, tikai pēc tam tiek dota atļauja doties uz vasaras gaidītāko pasākumu.

Arī es kopā ar Jumpravas mūzikas un mākslas skolas un Lielvārdes kultūras nama apvienoto orķestri izcīniju tiesības piedalīties X Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos. Tie notika no 6. līdz 11. jūlijam Rīgā.

Jau pirmajā dienā, ko pavadījām šajos svētkos piedalijāmies mēģinājumā, kurā mūs iemācija pareizi uzsoļot uz skatuves, nostāties, kā arī dejot un spēlēt mūzikas instrumentus vienlaicīgi. Mēģinājumā soļi juka, dažu brīdi pat nevarējām koncentrēties spēlēšanai, jo bija jādomā kurā brīdī jāsper kurš solis. Visu mācijāmies ar lielu prieku un interesi, jo negribējām koncertā izgāzties.

Vakars naktsmītnē pagāja jautrās noskaņās. Orķestra puiši bija paņēmuši līdzi ģitāru un sarīkoja veselu koncertu gaitenī ar pazīstamām latviešu dziesmām. Sākumā puiši bija vīlušies, jo neviens viņus tā īsti neatbalstīja, bet pēkšņi gaitenī sanāca ļoti daudz jauniešu un visi līksmi dziedāja līdzi skanīgajām dziesmām. Šo nelielo koncertu pārtrauca skolā patrulējošie policisti, jo mēs, aizrāvušies ar dziedāšanu, nepamanijām, ka bija jau diezgan vēls, bija jādodas gulēt.

Otrās dienas rīts sākās ar brokastīm 6:40, tad steidzīgi sakāpām autobusā un devāmies uz Ķīpsalu, kur jau 8:00 sākās mēģinājums. Atkal izmēģinājām uziešanu un noiešanu, visus skaņdarbus. Pēc šī mēģinājuma tikām palaisti brīvsolī un mums tika iedotas pusdienu paciņas. Nelikās godīgi, ka mums pusdienās ir jāiztiek ar sviestmaizi un diviem keksiņiem, kamēr blakus kolektīvi dabū siltas pusdienas. Pulkstens 15:00 sākās ģenerālmēģinājums, bijām satraukušies, jo tas ir koncerta izmēģinājums. Saģērbāmies orķestra formās. Un viss sākās. Liels bija prieks mēģināt ar Latvijā zināmiem māksliniekiem- Kristīnu Zaharovu un Raimondu Paulu. Vēlāk vakarā beidzot bija mūsu lielais mirklis- koncerts. Lai arī visas dienas garumā aizskatuvē valdija liela rosība, koncerta laikā tur bija pilnīgs klusums, visi satraukti gaidīja savus uznācienus. Koncerta laikā mēs perfekti zinājām, kas mums kurā brīdī ir jādara. Mūsu orķestris varēja lepoties, ka orķestra vadītājs Pēteris Pētersons spēlēja solopartiju ar trombonistu kvartetu, Latvijā atpazīstamiem trombonistiem. Koncerta kulminācijā, spēlējot latviešu tautas dziesmu Raimonda Paula apdarē ar pašu maestro pie klavierēm, man pār vaigu pat noritēja asara, sapratu, ka svētkos svarīgākais ir šis mirklis, pēdējais skaņdarbs, pēdējā nots, klusums un tad- skatītāju applausi.

Pēc svētku gājiena mūsu orķestris sagaidīja citus kolektīvus pie skolas, kurā gulējām. Mēs uzrīkojām paši savu improvizētu gājienu, mums bija prieks vēl pēdējo reizi uzspēlēt savus instrumentus šajos svētkos. Prieku varēja redzēt arī citu kolektīvu dalībnieku un vienkārši skatītāju sejās. Mēs uzbūrām svētku sajūtu visiem, kuriem bija vēlme klausīties mūsu spēlēšanā.

Gribētu pateikt lielu paldies mūsu orķēstra diriģentie

m Pēterim Pētersonam un Ivo Jašam, kā arī Lielvārdes kultūras nama orķestra diriģentiem par to, ka kopīgiem spēkiem viņi mūs sagatavoja šiem svētkiem. Dziesmu un deju svētki ir neizdzēšamas atmiņas ikvienam, kas tajos ir piedalijies kaut reizi.

Informāciju sagatavoja Linda Lisovska

Iesaki citiem: