Press "Enter" to skip to content

Jumpravas mežos darbojas Dabas detektīvi!

Nāc talkā Latvijai!

JUMPRAVAS MEŽOS DARBOJAS DABAS DETEKTĪVI.

Vai tu zini, kas ir Vietaskoks un Lietaskoks? Vai tu zini, kādi netīrie noslēpumi mājo mežā? Vai tu zini, ko mežs mums sniedz un, ko mēs mežam varam sniegt? Jumpravas bērnudārza “Ežuki” jeb Cūkmena detektīvi to atklāja!

Mācību gada sākumā Latvijā tika izsludināta “Cūkmena detektīvi” ekoprogramma pirmsskolas izglītības iestādēm. Protams, Jumpravas bernudārza 3 grupas atsaucās aicinājumam piedalīties šajā programmā, kuru atbalstīja Latvijas vides aizsardzības fonds un AS “Latvijas valsts meži”. Šoreiz pastāstīsim, kā gāja jaunākajiem programmas dalībniekiem- “Ežukiem”, kuri kļuva par Cūkmena detektīviem.

Ar sajūsmu “Ežuki” pastā saņēma sūtījumu no Cūkmena, kurā bija vēstule, mācību materiāli, galda spēle, Latvijas karte – vārdu sakot, sūtījums bija saturīgs un bagātīgs. Darba, protams, daudz – jāpēta, jālasa, jāskatās, jāzīmē, jāveido, jāfilmē, jāmācās deju soļi, jāmontē video! Bet tas mūs pilnīgi nebiedēja. Mēs to varam! Ķērāmies pie darba!

Pirmais atklājums – “Meža netīrie noslēpumi”. Lauska no Bauskas, Melanholiskā Plēve, Smagais Lūznis, Lepnā Draza, Nīgrā Baterija, Mūžīgā Pudele – tādus meža “iemītniekus” mums vajadzēja sastapt un uzklausīt. Bet, vai šiem “iemītniekiem” tur vajadzēja atrasties? Mazie detektīvi centās tos savākt un ievietot baltajā un melnajā maisā, bet, lai turpmāk “iemītnieki” vairs nenonāktu mežā un grāvmalās, Ežuki nonāca pie secinājuma un uzstādīja brīdinājuma zīmes: “Nemēslo mežā, par cūku pārvērtīsies!”

Otrais atklājums – “Cūkmenam pa pēdām”. Pēdas, pēdas, pēdas – stirnas, zaķa, putnu, peļu, mežacūku. Stirnu gultiņu izpēte, zvēru barošanās vietas izpēte, kura jāpiepilda ar dārzeņu gardumiem, putnu barotavas, kuras arī jāpiepilda ar pašgatavotām tauku- sēkliņu bumbām- ziemā darba daudz! Sarkankrūtīši un zīlītes šoziem mūs apciemoja nemitīgi. Ežuku detektīviem pavērās pasakaini skati, kad šie putni mielojās ar detektīvu gatavoto maltīti.

Trešais atklājums – “Mežs rotaļlietu kastē”. Šis bija varen labs atklājums! Kas ir Lietaskoks? Tas ir koks, ko liek lietā! Tam ir iespēja no meža ceļot, piemēram, uz Rīgu. Tur to liek lietā. Ežuku detektīvi izpētīja, kur Jumpravā izmanto Lietaskoku- kurina daudzdzīvokļu mājas ar sasmalcinātu koku – šķeldu. Izpētīja bērnudārza lietas, kuras ir no koka. Ežuki arī lika lietā koku – pagatavoja strazdu būri, rotaļlietas no koka karotēm un koka knaģiem. Detektīviem bija iespēja pavadīt Lietaskoku no meža lielajā ceļojumā. Bet, kas ir Vietaskoks? Nu, tas ir koks, kurš paliek uz vietas! Tas dara daudz labu lietu – attīra mums gaisu, palīdz elpot, dod patvērumu putniem, vāverēm.

Ceturtais atklājums – „Audzēsim skābekli”. Detektīvi pētījumos secināja, ka koki attīra gaisu un ražo skābekli. Tāpēc viens no galvenajiem detektīvu uzdevumiem – katram izaudzēt parasto priedi un iestādīt to mežā. Rezultāts vēl nav redzams, jo process būs garš. Bet pirmais posms izdarīts – priedes sēkliņas iesētas!

DSC_0085 20160419_104543 DSC_0008 DSC_0017 DSC_0029 DSC_0035

Darba bija ļoti daudz un darbi vēl turpinās. To nav iespējams aprakstīt, tāpēc, ja ir interese – brauc uz bērnudārzu „Zvaniņš” un jautā pēc „Ežuku” detektīviem. Mēs izstāstīsim Jums interesējošās lietas, kas notiek Cūkmena detektīvos.

 

Darbus organizēja un rakstu sagatavoja
VPII “Zvaniņš” „Ežuku” detektīvu vadītājas un skolotājas
Evija Kozlovska un Līga Beļinska.

Iesaki citiem: