Press "Enter" to skip to content

Jumpravas kultūras namā jauna izrāde “Žogam, ko prāts uzceļ..”!

Jumpravas amatierteātris  un režisore Kristīne Klētniece-Sika radījuši Rūdolfa Blaumaņa lugu fragmentu virknējumu “Žogam, ko prāts uzceļ..” Pirmizrāde 2015. gada 8.martā plkst. 16.00!

Izrādē būs vērojami fragmenti no lugām “Ugunī”, “Trīnes grēki”, “Pazudušais dēls” un “Skroderdienas silmačos”.

Pirmizrāde 2015.gada 8.martā Jumpravā plkst. 16.00
Izrāde 2015. gada 15. martā plkst. 15.00

Izrādes notiks Jumpravas kultūras nama Senlietu istabā.

Vietu skaits ir ierobežots, tādēl biļetes iespējams iegādāties iepriekšpārdošanā Jumpravas kultūras namā vai rezervējot vietu, zvanot uz tel. nr. 65057616

Ieeja EUR 2,00

Afis_Jumprava_maza

“Žogam ko prāts uzceļ…”

…Jā,jā,”…jūtas viegli kāpj pāri”. Tā raksta Rūdolfs Blaumanis savā novelē PURVA BRIDĒJS.
Mēs ,Jumpravas amatierteātra aktieri un režisore, izvēloties fragmentus no četrām Rūdolfa Blaumaņa(1863-1908) lugām, esam staigājuši tieši šos jūtu ceļus, cenšoties izprast mīlestības tik dažādo dabu, ko iemieso Blaumaņa varoņi. Pretī mīlestībai stājas bailes no vientulības vai arī kāds vienkāršs ikdienišķs aprēķins, domājot par sadzīvi, kuru gribas padarīt nedaudz vieglāku un ērtāku. Un tas ir tik cilvēciski un saprotami…
Bieži tiek uzdots jautājums, kādēļ Blaumanis, kurš, šķiet, līdz mielēm ir tukšojis savu literāro varoņu pārdzīvojumu kausu un, apgrozoties sabiedrībā, vienmēr bijis patīkams, asprātīgs sarunu biedrs, kas ļoti galanti pratis izturēties pret dāmām, dzīvē tomēr palicis neprecējies vientulis. Ir bijuši vairāki mēģinājumi pašam kalt savu laimi. Lūk daži fragmenti no rakstnieka vēstulēm:
Leontīnei Veserei 1903.g.9.martā
“Augsti cienītā jaunkundz! Pirms kāda laika saplēsu Jums rakstītu, gandrīz jau pabeigtu vēstuli. Jo ilgāk apsvēru, jo vairāk tas, ko gribēju Jums pateikt, man likās absurds, par kuru jūs smietos. Zaudējis dūšu, gribēju arī turpmāk klusēt. Bet tagad pavasara vējš no Rīgas atnesis mazu uzmundrinošu dziesmu, un tā SALDENĀS PUDELES neuzņēmīgais Mārtiņš un Skroderdienu biklais Aleksis saņem kopā visu savu enerģijas drusciņu un aši nostājas Jūsu priekšā ar jautājumu: vai vēlaties kļūt mana sieva?”
Leontīnei Veserei 1905.gada 23.janvārī
“Manas jaunās lugas UGUNĪ 3. cēlienā ir vieta, kura adresēta Jums. Kāds gļēvulis, tāds pats kā es, saka šos vārdus. Esmu ārkārtīgi ieinteresēts, ko un kādā veidā Jūs man atbildēsit. Atkal klusēsit? Tad es Jūs uzskatīšu par garlaicīgu.”
Jānis Greste par savu draugu Rūdolfu Blaumani:
“Blaumanis teica, ka esot divejādas sievietes. Dažas dodot talantam spārnus, ceļot uz augšu. Daudzi lieli darbi esot radušies, pateicoties sievietei. Bet cik bieži esot tieši pretējais. “Pieķeras tev tāda svina bumba pie pakaļkājām un nu velk dibenā, dūņās iekšā. Gan tu, cilvēks, vēl kārpies pretī, gribi noturēties virspusē, bet beigas ir-muti vien noplātīsi kā karūsa.(…). Dieva dotais talants un tā saudzēšana, attīstīšana ir pats augstākais Blaumaņa vērtību skalā. Viss, kas varētu traucēt viņa rakstnieka misiju Blaumanim bija vislielākais bubulis. Un, ja nu viņas, tās uzdomātās, to jutušas, vai tad nebūtu bijis pamats zināmai piesardzībai?
(Izmantoti materiāli no Līvijas Volkovas grāmatas BLAUMAŅA ZELTS)

Lomās:

“UGUNĪ”
Kristīne-Inga Lapiņa
Edgars-Dāvis Cābe
Vešeriene- Mārīte Gasone-Kozule
Akmentiņš-Modris Cābe

“TRĪNES GRĒKI”
Trīne-Ilona Sidorova
Brencis-Modris Cābe
Ābrams- Andris Peismalietis
Annule- Anete Skudra
Jaņuks- Reinis Reiniks

“PAZUDUŠAIS DĒLS”
Krustiņš-Raivis Rozentāls
Ilze-Alise Jonāte
Matilde- Inga Lapiņa
Aža-Benita Jaunzeme

“SKRODERDIENAS SILMAČOS”
Antonija-Dagnija Kāle
Tonija-Marija Kozule
Aleksis- Raivis Rozentāls
Dūdars-Dāvis Cābe
Elīna- Zanda Mežiņa
Auce-Sintija Blumberga
Tomuļu māte-Benita Jaunzeme
Pindacīša-Ruta Liepiņa
Bebene-Marīte Gasone-Kozule
Ābrams-Andris Peismalietis
Zāra-Alise Jonāte
Joske-Reinis Reiniks

Muzicē Zanda Mežiņa un Raimonds Krieviņš
Režisore:Kristīne Klētniece-Sika
Kostīmu maksliniece: Kintija Voškāne
Skatuves meistari: Andulis Mednis un Andris Siks

Iesaki citiem: