Press "Enter" to skip to content

AICINA UZ TIKŠANOS KĀDREIZĒJOS P/S “OGRE” DARBINIEKUS!

PSOGRE1Aicinām uz tikšanos kādreizējos Padomju saimniecības “Ogre” darbiniekus!

Jumpravas kultūras namā 22.martā plkst.16.00

Jumpravas kultūras namā, 22. martā, pulksten 16.00 plānots saviesīgs pasākums visiem, kas jelkad strādājuši Padomju saimniecībā “Ogre”.
Lai arī Jumpravas pagasta zeme apdzīvota izsenis, par ko liecina dažādi akmens laikmeta atradumi, Lielrutuļu senkapi un vecāko paaudžu iedzīvotāju lībiskā dialekta zināšanas, mūsdienu pagasta centrs un nozīmīgākās ēkas – skola, bērnudārzs, tirdzniecības centrs,  kultūras nams to pašreizējā veidolā un citas ēkas, kā arī iedzīvotāju sastāvs, galvenokārt izveidojās Padomju saimniecības “Ogre” pastāvēšanas laikā. Īss ieskats vēsturē: 1950. gada septembrī Lēdmanes ciemā tika izveidota pirmā padomju saimniecība Ogres rajonā. 1951. gadā padomju saimniecībai tika pievienota daļa Krapes ciema, 100 ha Suntažu, kā arī kolhozu “Boļševiks” un “Andrejs Pumpurs” teritorijas. 1956. gadā saimniecībai bija piecas nodaļas: Rozītes, Krape, Suntaži, Zādzene un Laubere, kas 1957. gadā tika atdalītas, bet pievienots kolhozs “Jaunā dzīve”. Sovhoza robežas vairākkārt tika mainītas. 1957. gadā saimniecības centrs pietuvināts Daugavai un izvietots Jumpravas centrā Dzintaros. Līdz ar sovhoza pārcelšanu sākās infrastruktūras attīstība Jumpravas pagasta centrā – 60. gados tika uzceltas Burtnieku un Mistautu fermas, darbnīcas – garāžas, Saulstaru mājas un dzīvojamās ēkas pie fermām. 1969. gadā ekspluatācijā nodeva kluba un kantora ēku. 70. gados padomju saimniecībā “Ogre” celtniecības apjoms pieauga un Jumpravas ciemats ieguva mūsdienās aplūkojamo vizuālo savdabību ar sarkanajiem kārniņu jumtiem. Tapa ražošanas objekti, tirdzniecības centrs ar ēdnīcu un sadzīves pakalpojumu komplekso pieņemšanas punktu, jauna aptieka un ambulance. 1975. gadā ekspluatācijā tika nodota skola. 1979. gadā padomju saimniecībai pievienoja kolhozu “Mičurins”, bet atdalīja Lēdmanes nodaļu, ļaujot padomju saimniecību saistīt ar Jumpravas pagasta teritoriju. Saimniecību, kurā nodarbojās ar lauksaimniecību un lopkopību, likvidēja 1993. gadā. Daļu ēku privatizēja, daļa nonāca pašvaldības īpašumā. Mūsdienās vairākas sovhoza laikā celtās ēkas netiek izmantotas, tās gaida, kad laiks atsauks jaunus, uzņēmīgus cilvēkus vai sagrūs pavisam. Padomju laikus grūti vērtēt viennozīmīgi, tomēr ievērojamai daļai sabiedrības tas bija skaists un laimīgs dzīves posms – jaunība, spēka gadi, darbs tuvu dzīvesvietai, par ieguldītajām pūlēm saņemtas motivējošas uzslavas, bet kolektīvo apziņu veidoja kopīgi svētki un ekskursijas uz ārzemēm PSRS sastāvā.
Pagājis ilgs laiks un bijušie padomju saimniecības “Ogre” darbinieki vēlas tikties un dalīties atmiņās par kopā piedzīvoto. Aicināti visi, arī kolhoza “Mičurins” ļaudis. Pasākuma “Reiz bija Padomju saimniecība “Ogre”” rīkotāji lūdz palīdzību bijušo kolēģu apzināšanā. Īpašs lūgums ziņu nodot tiem darba biedriem, kas vairs nedzīvo Lielvārdes novada teritorijā un nesaņems šo informāciju savā pastkastītē, jo aicināts ikviens. Pasākuma dalībniekiem lūgums pieteikties līdz 21. martam. Informācija un pieteikšanās Jumpravas pašvaldības aģentūras kasē, vai zvanot darba dienās uz tālruņa numuru 65057496. Līdzi jāņem groziņi, un dalības maksa 5 eiro, kas nepieciešami svētku organizēšanai – būs dzīvā mūzika un dejas. Pasākumā būs iespēja skatīties diapozitīvus un videofilmas, kā arī paredzēta telpa dažādu vēsturisku materiālu izvietošanai, tādēļ saimniecības darbinieki aicināti ņemt līdzi savus diapozitīvus, fotogrāfijas un goda rakstus, lai dalītos atmiņās un veidotu fotogrāfiju stendu.

Laura Sīle

Iesaki citiem: