Press "Enter" to skip to content

“Nepieradinātie gājputni” salido Jumpravā

Jumpravā aizritējusi saulaina un sirsnīga dzejas sestdiena, pulcinot dzejas cienītājus 2. Latvijas jauno dzejnieku salidojumā „Nepieradinātie gājputni”.

Šogad jauno dzejnieku statusā uzstājās un piedalījās deviņpadsmit dzejnieki no visdažādākajām Latvijas vietām. Jelgavas latviešu biedrības dzejas klubu „Pieskāriens” pārstāvēja kluba vadītāja Rasma Urtāne, dzejnieki Velta Brinza, Vija Smuidra Puiķe-Vasale, Brigita Kārkliņa (pseid.Melānija), Pāvils Neikšāns, Helēna Sičevska, Eduards Kruzbergs no Dobeles, Ivars Kārkliņš un Sarmīte Gausiņa-Elksne, kas pārstāvēja arī Bārbeles literātu biedrību „Dārta”. Tāpat ar savu dzeju iepazīstināja Aiva Belova un Eola (Aija Vikmane) no Rīgas, Ieva Upīte no Jūrmalas, Jūlija Beliha no Tukuma, Zanda Tereško no Ogres, Kristaps Sungailis no Lielvārdes, Anda Kristkalne un Elīna Kalniņa no Kaibalas, Madara Leska un Loreta Rogule no Jumpravas.

Diena iesākās ar siltiem saules stariem un patīkamām trīsām pakrūtē, jo Jumpravā atvērtām sirdīm un plaukstām tika sagaidīti jaunie dzejnieki. Pēc kafijas tases malkošanas un savstarpējas iepazīšanās, jaunie dzejnieki tika iepazīstināti ar vienu no Jumpravas lepnumiem – Gaiļu dabas taku. Iedvesmojušies no atraktīvā Gaiļu takas saimnieka Māra Skudras stāstījuma, smaidīgi un apgaroti, jaunie dzejnieki bija gatavi uzstāties paši.

Jauno dzejnieku salidojumu atklāja Jumpravas pagasta pārvaldes vadītāja Līga Zariņa, veltot sirsnīgus vārdus klātesošajiem, uzmundrinot un mudinot turpināt aizsākto tradīciju – rīkot jauno dzejnieku salidojumu Jumpravā, atzīmējot, ka gājputni, kas lido uz visām debespusēm, vienmēr atgriežas mājās, un Jumprava varētu būt tā vieta, kur jaunajiem dzejniekiem atgriezties katra gada maija sākumā, dalīties pieredzē, gada laikā piedzīvotajā un uzrakstītajā.

Pēc dzejnieku salidojuma atklāšanas divarpus stundas aizlidoja nemanot. Salidojuma dalībnieki – jaunie dzejnieki parādīja sevi kā spilgtas personības, katrs savādāks, ar savu pasaules redzējumu, dažādām dzejošanas manierēm, bet visi vienojās atziņā, ka vārdā mīt spēks, un tas ir svarīgs un nopietns instruments, ar ko var izdarīt visdažādākās lietas – iepriecināt, uzmundrināt, slavēt un arī sāpināt, iznīcināt, šķirt un vienot. Bet šajā reizē vārds vienoja, uzmundrināja, un pats galvenais – iedvesmoja!

Jauno dzejnieku dzejas lasījumi pašus dzejniekus un klausītājus aizvedināja uz Jumpravas kultūras nama skatuves, kura bija iekārtota kā kafejnīca un nodēvēta par „Dzejas – tējas namiņu”. Tur, krāsainiem lukturiem griestos un siltas tējas smaržu apvītā, nedaudz bohēmiskā gaisotnē uzstājās arī pērnā salidojuma un šī gada salidojuma goda viesi – Ogres novada literāri radošā apvienība „Sirdsdoma”. No sirdsdomiešu saimes šoreiz dzeju lasīja apvienības vadītāja Ilga Rēdmane, dzejnieki Jānis Damroze, Jānis Puiķis, Aleksandrs Lisovskis, Velta Voiciša, Benita Stankeviča, dzeju ģitāras pavadījumā izdziedāja Dace Priedoliņa.

Īpaši gaidīts viesis jauno dzejnieku salidojumā bija dzejnieks un filozofs Jānis Rokpelnis, kurš kopā ar jaunajiem dzejniekiem kultūras nama pagrabiņā baudīja pupiņu zupu un „Sirdsdomas” sarūpēto kliņģeri, kā arī sirdsdomieša Jāņa Puiķa kūpināto vistiņu. Pie pusdienām iesāktās diskusijas turpinājās lielajā zālē, kur Jānis Rokpelnis visiem interesentiem stāstīja par sevi, saviem darbiem, latviešu literatūru un dzeju mūsdienu kontekstā un deva jaunajiem dzejniekiem daudzus vērtīgus padomus un ieteikumus.

Dzejas caurvīto sestdienu Jumpravā noslēdza koncertuzvedums, kas veltīts šīgada jubilāriem Aspazijai un Jānim Rainim. Aspazijas vēstules lasīja Jumpravas improvizācijas teātra dalībniece Linda Rozentāle, Raiņa vēstules ieskandināja improvizācijas teātra vadītājs Oskars Kļava. Jāņa Lūsēna, Imanta Kalniņa un Raimonda Paula dziesmas ar Aspazijas un Raiņa tekstu izpildīja soliste Ieva Kalniņa, koncertmeistars Didzis Soste un flautiste Zane Skrauča.

Visas dienas garumā interesenti varēja aplūkot un iegādāties izdevniecības „Annele” jaunākās grāmatas, izdevniecības „Neputns” izdotās dzejas grāmatas, kā arī jauno dzejnieku dzejas grāmatas.

Ogres literāri radošā apvienība „Sirdsdoma” un Jelgavas dzejas klubs „Pieskāriens” Jumpravas kultūras namam dāvināja savus izdevumus, kuri turpmāk būs pieejami ikvienam apmeklētājam.

Jaunie dzejnieki dāvanā saņēma mīkstus spilventiņus, kas paredzēti atslodzes brīžiem, lai smeltu enerģiju un iedvesmu jauniem dzejoļiem, kā arī nozīmītes ar Jumpravas liepu alejas lapiņu virsū kā apliecinājumu, ka viņi vienmēr ir gaidīti Jumpravā!

Ļoti ceram, ka šī tradīcija turpināsies un jau nākošā gada maijā Jumpravā pulcēsies arvien vairāk Latvijas jauno dzejnieku! Vēlam visiem izdošanos un neizsīkstošu iedvesmu!

Liels paldies par atbalstu un ieguldīto darbu 2. jauno dzejnieku salidojuma „Nepieradinātie gājputni” organizatoriskajai komandai, Jumpravas kultūras nama direktorei Sandrai Kaktiņai, Jumpravas pagasta pārvaldes vadītājai Līgai Zariņai, paldies Mihailam Krjučkovskim par informatīvu atbalstu mājas lapā www.manajumprava.lv un nozīmītēm, paldies tehniskajiem darbiniekiem un palīgiem – Visvaldim Briedim, Sandrai Karulei, Tatjanai Bangovskai, Svetlanai Ameļkinai, Lienei un Aigai Jurgelānēm, Litai Rubesei, paldies visiem dalībniekiem, Ogres novada literāri radošajai apvienībai „Sirdsdoma”, dzejniekam Jānim Rokpelnim, gardās zupas virējai Solvitai Grundulei, Gaiļu dabas takas saimniekam Mārim Skudram, aktieriem Lindai Rozentālei, Oskaram Kļavam, mūziķiem Ievai Kalniņai, Didzim Sostem un Zanei Skraučai, paldies izdevniecībām „Neputns” un „Annele”.

Alīse Vorobeja,
Jumpravas kultūras nama mākslinieciskās daļas vadītāja.

Iesaki citiem: