Press "Enter" to skip to content

Mākslinieces Sandras Sabīnes Jaundālderes izstāde “Kalnu vējš, kalnu zieds” no 16. augusta

No 16. augusta līdz 30. septembrim Jumpravas kultūras nama izstāžu zālē apskatāma mākslinieces Sandras Sabīnes Jaundārlderes gleznu izstāde “Kalnu vējš, kalnu zieds”.

Par izstādi stāsta māksliniece: 

Gleznojumu cikls balstās uz literāra darba – leģendas par mīlestību „Kalnu Vējš, Kalnu Zieds” tekstu. Gleznu tapšanā atbalstu sniedza AKKA/LAA Autoru stipendija. 

Mani vienmēr valdzinājusi mītiskā pasaules aina un apziņa, ka cilvēces garīgo pamatu veido vienots informācijas lauks. Nav svarīgi, kādus vārdus un valodu lietojam. Pamats ir kā zeme, uz kuras balstās mūsu kājas, kā ūdens, kuru dzeram. Pirmais impulss bija ceļojums uz Indijas Himalajiem. Vēlāk nāca senās Šumeras iespaidi, kurus guvu no artefaktiem Berlīnes muzejā. Sāku rakstīt grāmatu 2012. gadā. Rakstīšanas laikā izdzīvoju gan laimes, gan dziļa izmisuma, krīzes, vilšanās un skumju brīžus. „Kalnu Vējš. Kalnu Zieds” bija mans glābiņš. Es nokļuvu un brīdi strādāju zemē, kura atgādināja grāmatas leģendu pasauli. Pabeidzu un ilustrēju manuskriptu 2021. gadā, pašlaik meklēju iespējas publikācijai. 

Gleznu sērija, līdzīgi kā savītie dievību un cilvēku mīlestības stāsti, norisinās mītiskā, tālā zemē, kura nogrimusi pagātnes okeānā kā neatrodamā Atlantīda. Kad rakstīju, man bija tikai nojausma, ka dzīvojam vienotā mītiskā telpā. Šodien varu teikt – meklējumi rakstos, ceļojumi un atradumi to ir apliecinājuši.

Vēja un Zieda mīlestības leģendā pāri debesu jumam un zemei guļ visuvarenais dievs Hiarta, no kura ausīm reiz izkāpa divas lielās pirmmātes – Ava Ūdens un Guns Uguns. Kas esam mēs – cilvēki? Leģenda teic, ka Ūdens radības, kuras nievājot savu īsto pirmmāti, pielūdz un godā neīsto – Uguni, kurai ir bīstama daba. Varbūt tajā slēpjas mūsu ciešanu sakne? Leģendu virkne meklē atbildes uz šo un citiem jautājumiem.

Gleznu ciklu izveidoju kā spēles atklātnes, kuras var jaukt vietām un, uzdodot atbildi, izvilkt kādu no aizklātām atklātnēm. Var arī spēlēt pasaku stāstīšanas spēli, ieraugot uzgleznotajos tēlos to arhetipisko nozīmi.

Grāmatas radītajā pasaulē viss notiek, kā liktenis lēmis. Dzīvē mums aizvien ir sava izvēle. Jautājums ir par to, kurš sacer pasakas – mēs vai Liktenis? Man patīk to darīt pašai.”

Izstādi Jumpravas kultūras nama telpās var apskatīt darba dienās no 10.00 līdz 15.00 un no 17.00 līdz 20.00, kā arī pasākumu norises laikos. Lai vienotos par citu izstādes apmeklējuma laiku, aicinām zvanīt 25450061 vai rakstīt knjumprava@lielvarde.lv.

Atgādinām, ka apmeklējot izstādes jāievēro visi valstī esošie aktuālie epidemioloģiskie noteikumi!

Iesaki citiem: