Press "Enter" to skip to content

Garīgās mūzikas svētku noslēguma koncerts “MUĻĶĪBAS SLAVINĀJUMS. FOLIJAS.”

Svētdien, 25. novembra vakarā, sniegpārslu un svecīšu gaismas ieskauts aizvadīts Garīgās mūzikas svētku noslēguma koncerts “MUĻĶĪBAS SLAVINĀJUMS. FOLIJAS.”.

Vakara gaitā dzirdējām Roterdamas ERASMA (Erasmus Roterdamus, 1466–1536) darba “Muļķības slavinājums” fragmentus. Viņš ir viens no izcilākajiem ārpus Itālijas renesanses domātājiem, teologiem un rakstniekiem. Savā darbā – “Muļķības slavinājums” (1509), kas latviski izdots 1959. gadā (atkārtotā izdevumā – 1985. gadā) dzejnieka Kārļa Eliasa tulkojumā, asprātīgi un kodolīgi izzobo gan visiem laikiem un visām tautām raksturīgus netikumus, gan arī sava laika nejēdzīgās tradīcijas, absurdās situācijas un pastāvošos trūkumus, vienlaikus sniegdams plašu ieskatu cilvēces vēsturē.

Koncerts izskanēja folija žanrā. Vārdam FOLIJA viens no tulkojumiem ir muļķība. Tomēr vairāk šim muzikālajam žanram, kurš īpašu popularitāti ieguva 16.-17. gadsimtā, piestāvētu apzīmējums trakulīgi. Folijai raksturīga improvizācija, ko var salīdzināt ar mūsdienās zināmo brīvību džeza mūzikā. Skaņdarba uzbūves pamatā ir kāda melodiskā tēma un nemainīgs, atkārtots harmoniskais pamats, kas dod iespēju brīvai improvizācijai.

Paldies par skanīgo uzstāšanos un dvēseles garīgo piepildījumu Ievai Nīmanei (flautas un oboja), Aināram Paukšēnam (viola da gamba), Pēterim Vaickovskim (pozitīvs) un Kārlim Tolam (stāstnieks).

Paldies visiem klausītājiem un silto domu radītājiem par kopā būšanu!

Paldies Jumpravas Svētā Jāņa evaņģēliski luteriskās baznīcas draudzei par mājīgo uzņemšanu!

Iesaki citiem: