Lielvārdes novada svētku “Zīmju ceļš” ietvaros Jumpravā būs skatāma izstāde “Uguns zīme”

2014. gada 19. jūlijā Jumpravas kultūras namā plkst. 12.00 Lielvārdes novada svētku „Zīmju ceļš” ietvaros notiks izstādes „Uguns zīme” atklāšana.

Svastika vissenākais un svētākais rotējošās saules simbols. Jau tūkstošiem gadu šo simbolu godina un lieto mūsu planētas iedzīvotāji. Pirms 13 tūkstošiem gadu no senās ziemeļu zemes Hiperborejas, tagadējās Grenlandes teritorijas, ko šobrīd klāj ledāji, Eiropas kontinentā ierodas pirmie ārieši, tie dodas uz dienvidiem un austrumiem līdz pat Indijai, šodien tie tiek saukti par indoeiropiešiem, līdzi nesot savu kultūru un savus simbolus, daļa dodas uz Amerikas kontinentu, citi uz Ēģipti.

Indijā dzimst Vēdiskā kultūra, sanskritā sarakstītās vēdas (1500-700 g.p.m.ē.) ir senākā mums zināmā rakstiskā informācija (zināšanas, patiesība).

Vārds svastika ir sanskrita vārds ar nozīmi “Lai būtu labi!”, saistīts ar labklājību un laba vēlējumu.Svastika ir hinduistu un džainistu reliģijas simbols, viens no budistu simboliem. Ar budisma izplatīšanos svastika ienāk Ķīnā, Japānā, Vjetnanā, Mongolijā un citās zemēs, svastika plaši tiek lietota musulmāņu ģeometriskajā ornamentā. Kristīgā pasaule radīja savus simbolus, izspieda senos, tomēr senākajās kristiešu tradīcijās svastika ir redzama, tā joprojām ir krievu Vecticībnieku baznīcās. Hinduismā svastika ir veiksmes, saules, Brahmas un spēka simbols, tas ir veiksmes dieva Ganeša simbols, budismā tas ir viens no Budas pēdu simboliem. Svastika ir senajā grieķijā un Romas impērijā, to ir lietojuši gan ķelti, gan slāvi, gan balti.

12 gadus svastika ir Vācijas impērijas (1933-1943) un Lielvācijas impērijas (1943-1945) valsts simbols. Ar šo zīmi Vācija piedzīvo fantastisku uzplaukumu 6 gadu garumā (1933-1939) un graujošu sagrāvi (1939-1945). Uguns zīmes spēks, tāpat kā pati uguns var būt gan radoša, gan ārdoša.

Mūsu senči uzskatīja, ka uguns ir vistīrākā, vispēcīgākā un visnoslēpumainākā enerģija, tiešais kontakts ar Dievu. Uguns Dievi (Agnis, Mitra, Ahura Mazda, Zevs, Pērkons un citi) ir visās āriešu radītajās kultūrās. Uguns kulti un rituāli ir saglabājušies līdz mūsdienām. Uguns ir svēta un dievišķa.

Seno baltu un mūsdienu latviešu izpratnē svastika ir saistīta ar uguni, par to liecina tās nosaukumi- ugunskrusts, Pērkona krusts, protams, arī citi, kā kāšu krusts, zaru krusts vai Laimas krusts. Latviešu mitoloģijā ugunskrusts simbolizē gaismu, uguni, veselību un veiksmi. Tā ir aizsardzības zīme pret ļaunajiem spēkiem.

Uguns ir attīroša enerģija, tā ir spēks! Tā ir laba pret labajiem un nežēlīga pret ļaunajiem.

Mūsdienu pasaulē zīmju zīme svastika (ugunskrusts) ir ieguvusi duālu nozīmi. Absolūti pozitīvais saules un uguns simbols ir nomelnots un padarīts nevēlams, pat bīstams, dažās vietās aizliegts.

Pasaule mainās, patiesība uzvar melus. Ļaunuma impērija ir sagruvusi, gaismas spēki cīnās un uzvar!

Divi radinieki- Melita Medne un Egils Mednis ir radījuši darbus, kas eksponēti izstādē (no 19. jūlija) ar nosaukumu “Uguns zīme”.

Lielvārdes novads ir vieta, kur dzimusi slavenā Lielvārdes josta, tas ir iemesls kādēļ izstāde tiek sarīkota Jumpravas kultūras namā.

Autoru darbi ir ugunskrustu kompozīcijas, darinātas tradicionālās rokdarbu tehnikās un mūsdienu apdrukas tehnikās. Izstāde iecerēta kā neparasta, iedvesmojoša, izglītojoša un seno simbolu godinoša.

Plakaats druka A3

Sagatavoja: Egils Mednis

Iesaki citiem:


Apskatīts: 2117x | 9.07.2014. | Aktualitātes


Pievienot komentāru